OTWARCIE WYSTAWY

W Zbiorach Metrologicznych Aliny i Juliusza Gustowskiego znajduj się wagi, odważniki i przymiary użytkowe. W zdecydowanej większości eksponaty pochodzą z Niemiec państw niemieckich, następnie z Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji, Francji, Szwajcarii, Szwecji i USA. Pojedyncze obiekty mają proweniencję z Belgii, Czech, Danii, Węgier, Dalekiego Wschodu, Indonezji Tajlandii oraz Australii. Wiele z tych eksponatów nie współistniało w danym czasie lub były używane w różnych systemach państwowych. Literatura przedmiotu dotyczy w zdecydowanej mierze legalnie używanych miar. Stąd też należało znaleźć właściwą drogę do skatalogowania zbioru, wskazując miejsce każdego obiektu według dwóch kryteriów  – rzeczowego i czasowego. Przy uporządkowaniu wag przyjęto zasadniczy podział według T. Smoleńskiego , biorąc pod uwagę przede wszystkim zasadę ich działania. Odważniki opracowano na podstawie prac B. Piotrowicz oraz T. Jaśko. Przymiary uporządkowano w oparciu o artykuł A. Tomaszewskiego i J. Jasnorzewskiego.

Zbiory Państwa Gustowskich nieustannie się zmieniają drogą zakupów i wymiany kolekcjonerskiej. Wystawa jest z jednej strony próbą uporządkowania  zgromadzonego zbioru. Z drugiej zaś służy upublicznieniu pasji, by zwiększyć grono zainteresowanych dziedziną, która tak powszechnie nas otacza.

0:00-3:40 Wystawa wag w Nysie 27.01.2011, 3:40-5:20 Wystawa wag Świdnica, 5:20-7:40 Pozostałe zdjęcia, 9:40-12:90 Wystawa Wagi i Miar Szamotuły.tv

_______________________________________________________________________

Reportaże z Otwarcia Muzeum 0:00-2:40 Powiat Poznański – Powiatowa 17. 2:40-3:38 Teleexpress

Reportaże z wystaw 0:00-0:25 TVP1, 0:25-2:21 TVP OPOLE