Uroczyste otwarcie Muzeum w 2015 roku

W Zbiorach Metrologicznych Aliny i Juliusza Gustowskich znajdują się wagi, odważniki i przymiary użytkowe. W zdecydowanej większości eksponaty pochodzą z Niemiec państw niemieckich, następnie z Wielkiej Brytanii, Polski, Rosji, Francji, Szwajcarii, Szwecji i USA. Pojedyncze obiekty mają proweniencję z Belgii, Czech, Danii, Węgier, Dalekiego Wschodu, Indonezji Tajlandii oraz Australii. Wiele z tych eksponatów nie współistniało w danym czasie lub były używane w różnych systemach państwowych. Literatura przedmiotu dotyczy w zdecydowanej mierze legalnie używanych miar. Stąd też należało znaleźć właściwą drogę do skatalogowania zbioru, wskazując miejsce każdego obiektu według dwóch kryteriów – rzeczowego i czasowego. Przy uporządkowaniu wag przyjęto zasadniczy podział według T. Smoleńskiego, biorąc pod uwagę przede wszystkim zasadę ich działania. Odważniki opracowano na podstawie prac B. Piotrowicz oraz T. Jaśko. Przymiary uporządkowano w oparciu o artykuł A. Tomaszewskiego i J. Jasnorzewskiego.

Zbiory Państwa Gustowskich nieustannie się zmieniają drogą zakupów i wymiany kolekcjonerskiej. Wystawa jest z jednej strony próbą uporządkowania zgromadzonego zbioru. Z drugiej zaś służy upublicznieniu pasji, by zwiększyć grono zainteresowanych dziedziną, która tak powszechnie nas otacza.

Muzeum Wag i Miar to miejsce, w którym można zgłębić historię pomiarów i wag oraz zrozumieć, jak ważne są dokładne miary w naszym codziennym życiu.

Jeśli jesteś zainteresowany, zachęcam do odwiedzenia muzeum!

Przewiń na górę